Autor Wiadomość
atrix
PostWysłany: Pon 21:47, 17 Cze 2013    Temat postu:

zastanawiam się w związku z tymi informacjami turystycznymi jak wygląda baza noclegowa w wałbrzychu? miasto nie jest zbytnim ośrodkiem turystycznym. na pewno jest poniekąd bramą do sudet, ale samo w sobie nie posiada bardziej znanego hotelu, czy motelu albo inne obiekty noclegowe?
ADMIN
PostWysłany: Wto 11:36, 15 Sty 2008    Temat postu: Zabytki

Zamek Książ – największy zamek na Dolnym Śląsku, trzeci pod względem wielkości w Polsce (po Wawelu i Malborku). Zamek wybudowany został w latach 1288–1292 dla Bolka I ażeby mógł się on bronić przed najazdem Czechów. Po wymarciu dynastii posiadłości dostały się we władanie korony czeskiej. W 1483 roku Książ wraz z przyległościami został wcielony do korony.
Wałbrzyski Rynek – centralny plac miasta na którym w 1731 roku stał drewniany ratusz. W 1996 roku rynek przeszedł gruntowną modernizację, ograniczono na nim ruch samochodowy, wybudowano fontannę oraz elementy małej architektury (dotychczas mieścił się tam parking wybudowany w 1928 roku).
Budynek Muzeum Okręgowego – wybudowany został w 1801 roku.
Ratusz wałbrzyski – stary ratusz na rynku nie spełniał już wymogów więc miasto w 1854 roku zakupiło za kwotę 8000 talarów 4 morgi ziemi na wybudowanie placu rynkowego, oraz nowego ratusza. Budynek ratusza zaprojektował i wykonał królewski budowniczy Waesemann.
Prokuratura Okręgowa – budynek na reprezentacyjnym placu Wałbrzycha – Placu Magistrackim wzniósł w 1904 roku architekt Resner z Wrocławia.
Pałac Tielscha – pałac wybudowany dla właściciela pobliskich Zakładów Porcelany – Carla Tielscha. Projekt wykonany przez budowniczego wrocławskiego Wassemanna.
Dawny pałac rodu Czettritzów (1604–1628), późnorenesansowy, rozbudowany 1857 na siedzibę administracji książąt pszczyńskich.
Palmiarnia w Lubiechowie – Palmiarnia Lubiechowska – wybudowana została w latach 1911–1914 na rozkaz księcia pszczyńskiego Jana Henryka XV von Hochberga. Na powierzchni 1900 m² występuje ponad 80 gatunków roślin pochodzących z całego świata.

Kościoły
Kościół - Sanktuarium pw. Matki Boskiej Bolesnej, jednonawowy, zbudowany w 1305, całkowicie przebudowany w stylu barokowym 1714
Kościół ewangelicki projektu Carla Gottharda Langhansa, 1785–1788
Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej – wzniesiony w średniowieczu, w 1720 roku przeszedł gruntowną przebudowę. Obecnie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Wałbrzycha.
Kościół św. Ducha, w duchu klasycystycznym, salowy, wzniesiony 1847–1848, obecnie polskokatolicki
Kościół Farny pw. Aniołów Stróżów – W 1899 roku rozebrano stary kościół by ustąpić miejsca nowemu budynkowi, który został zbudowany w latach 1898–1904 wg projektu architekta wrocławskiego Alexisa Langera. Kościół jest halowy, zbudowany na planie krzyża łacińskiego.W 1992 i 2003 roku był rozważany jako siedziba biskupa trzeciej na Dolnym Śląsku diecezji. Mówiono że ma być sercem diecezji wałbrzysko-nyskiej, potem sudeckiej aż wreszcie szansa przeszła obok i ostatecznie Wałbrzych ( mimo że ma 16 parafii, a Świdnica 6 ) nie jest siedzibą biskupa, lecz Świdnica. Spekuluje się mimo to, że kościół ten dostąpi w niedługim czasie dostojeństwa nazwy konkatedry lub kolegiaty. Kościół farny ( miejski ) pw. Św.Aniołów Stróżów w Wałbrzychu jest jednym z największych obiektów sakralnych w regionie. Odbywają się w nim centralne, miejskie i diecezjalne uroczystości i wydarzenia.
Kościół Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu na osiedlu Podzamcze.Orientowany na Bazylikę Narodzenia Pana Jezusa w Jerozolimie, w potocznej nazwie nazywany bazyliką - jest największym kościołem diecezji świdnickiej.
Nowe Kościoły Wałbrzycha: Św.Rodziny - ul. Bema 54, Św.Maksymiliana - Gaj, Św.Wojciecha -Piaskowa Góra, Piotra i Pawła - Podzamcze, Matki Bożej Nieustającej Pomocy ul.Asnyka - Nowe Miasto.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group