Autor Wiadomość
ADMIN
PostWysłany: Czw 15:48, 17 Sty 2008    Temat postu: Zamek Książ

Zamek Książ

Zamek Książ ok. 1694 roku (wg anonimowej akwareli). Najstarszy zachowany widok zamku.


Zamek książ na początku XVIII wieku na rycinie.


Jeden z planów Zamku Książ z XVIII wieku.


Widok zamku od strony południowej, ciekawostką jest że widoczny budynek po lewej stronie zamku ( ten wystający ze spadzistym dachem) został pod koniec XVIII wieku zburzony do widocznego pierwszego piętra (okienka na łukami)i zasypany ziemią (w środku) okna i drzwi zostały zamurowane a z budynku utworzono istniejący do dziś taras kasztanowy


Zamek Książ na litografii z teki Alexandra Dunckera, w czasach, gdy właścicielem był książę pszczyński, Hans Heinrich XI (1833-1907), hrabia Rzeszy von Hochberg, baron na Książu.


Widok zamku strony portalu wejściowego jeszcze z typowo barokowymi zdobieniami na pierwszym planie zabudowania gospodarcze budynek przed zamkiem z dwoma wieżami to biblioteka po lewej dworek (stał nieco bardziej w lewo od zamku) rozebrany w 1909 roku.


Rycina z II połowy XIX wieku


Zamek przed rozbudową na pocztówce .


Inne niż zwykle ujęcie Zamku Książ. Po prawej stronie widać fragment chyba gospody: są ławki, stoły, powóz konny kogoś przywiózł lub zabiera. Natomiast tarasy Książa, przynajmniej na pierwszy rzut oka, "schodzą" znacznie niżej niż dzisiaj i są zabudowane - wygląda to jak szklarnie/pawilony spacerowe (?). Datowałem tak, bo m.in. stroje widocznych spacerowiczów pasują mi do końca XIX wieku. Inne propozycje?


Dawna Biblioteka Zamkowa - fasada północna, fotografia J. Latzelta.


Zamek w trakcie rozbudowy. Są nowe skrzydła, ale wieża nie ma hełmu.


Zamek Książ podaczas ostatniej swojej przebudowy (1908-1923) widoczna po lewej całkowicie nowa zachodnia fasada z dwoma basztami na wzór zamku w bawarii (identyczne), brak jest jeszcze kopulastego hełmu z latarnią na wieży głównej która ponadto została podniesiona do 47 metrów oraz widoczne rusztowania na fasadzie południwej.


ok. r. 1920
ADMIN
PostWysłany: Czw 15:22, 17 Sty 2008    Temat postu:

Stary Książ

Stary Książ wraz z pomostem przedstawiony na litografii z 1830 roku.


Stary Książ na akwareli C. A. Günthera.


Współczesna grafika przedstawiająca widok Starego Książa przed rokiem 1900


Drzeworyt z 1889r
ADMIN
PostWysłany: Czw 15:10, 17 Sty 2008    Temat postu:

śródmieście:

Widok z lotu ptaka na Wałbrzych ok. 1745 r. (wg F.B. Wernera)


Panorama centrum Śródmieścia. Podpis "Waldenburg um 1800"


Piękny Gruss przedstawiający pomnik Cesarza Wilhelma, Zamek rodziny von Czetritz (wtedy już Hochbergów), kościół Maryjny, pomnik na placu kościelnym, oraz Kościół Ewangelicki.


Panorama obecnego wałbrzyskiego Śródmieścia na kolorowanej litografii E. W. Knippla, wydanej w Kowarach.


Śródmieście Wałbrzycha z widocznym na pierwszym planie kościołem ewangelickim, na prawo od niego gmach obecnego Gimnazjum nr 1 przy ul. Limanowskiego.


Pozdrowienia z Wałbrzycha wysłane w 1898 roku.


Panorama śródmieścia Wałbrzycha w 1898 r. Czasy, gdy wieża kościoła ewangelickiego była wyższa od wieży świątyni katolickiej. Po lewej widać kościół św. Michała, na którego miejscu w 1904 wybudowano kościół Aniołów Stróżów.


Widok na Stare Miasto z Härtelgraben - popularnej ścieżki spacerowej prowadzącej ze Śródmieścia w kierunku najbliższych lasów i gór. W panoramie dominują kościoły obydwu wyznań. Katolicki wówczas to jeszcze "nówką" był. Jestem pod wrażeniem kompozycji, wartsztatu i wyboru pory na zdjęcie (kontrast). Wcześniej i później był to jeden z najbardziej popularnych motywów na widokówkach z Wałbrzycha.


Kolorowana panorama Śródmieścia Wałbrzycha z początku XX wieku. Skan pochodzi z Wałbrzyskiego Informatora Kulturalnego luty 2002


Centrum Wałbrzycha na przedwojennej pocztówce


Piękna, kolorowa panorama Śródmieścia Wałbrzycha.


Wałbrzych w zimowej szacie
ADMIN
PostWysłany: Czw 14:58, 17 Sty 2008    Temat postu: Wałbrzych w starym obiektywie

lata 1920-1945


Dzisiejsza ul. Wysockiego - koryto Pełcznicy przed zakryciem.


Panorama Nowego Miasta.


Na pierwszym planie basen kąpielowy, w głębi Urząd Pracy.


Przed wojną Zeithenplatz, dziś już bez nazwy - szkoda, widoczny charakterystyczny budynek na Nowym Mieście w którym znajduję się m. in. Poczta, szkoda tylko, że stan budynku jest w stanie bliskim krytycznemu.


Dzielnica Sobięcin po lewej u góry widoczna Elektrociepłownia Victoria jeszcze bez 4 komina nieco w prawo Kopalnia Victoria i znów w prawo Koksownia Victoria a jak jeszcze się wysilimy w prawo to ujżymy silos gazowy który przetrwał do 2000 roku, na pierwszym planie m.in. ulica Kosteckiego. rok 1944


Wałbrzych-Sobięcin wiec nazistów 1937r


Pozdrowienia z Sobięcina Smile


Piękna widokówka z początku ubiegłego stulecia.


Ulica 1-go Maja przed ponad stu laty. Z prawej strony widoczna szkoła podstawowa Nr. 17 (Tam uczęszczałem do podstawówki Smile )


Sobięcin około roku 1890

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group